AP Election Counting Day May 2019

 

 

 

 

 

About Election Commission

The Election Commission of India is an autonomous constitutional authority responsible for administering Union and State election processes in India. The body administers elections to the Lok Sabha, Rajya Sabha, State Legislative Assemblies in India, and the offices of the President and Vice President in the country. 

Functions

One of the most important features of the democratic policy is elections at regular intervals. Holding periodic, free and fair elections are essentials of a democratic system and a part of the basic structure of the Constitution. The Election Commission is regarded as the guardian of elections in the country.

Modernisation

The Election Commission had tried to bring improvements in election procedures by the introduction of Electronic Voting Machines or EVMs. It was thought that these would reduce malpractices and improve efficiency.

 

 

Ap Elections Lok sabha & Assembly Conducted On   11thApril,2019
Date Of Counting  23rd May,2019
Declaration Of Results 23rd May,2019

 

 

 

AP Election Counting Day May 2019:

  • This is the first time that polling is held for 25 Lok Sabha and 175 assembly seats in bifurcated Andhra Pradesh. In the last general elections in 2014, polling was held for 42 Lok Sabha and 294 assembly seats as the state was not formally divided when the polling was held. It was only on June 2 that Telangana state was officially formed and the seats divided between the two Telugu states.
  • The election commision of india have succesfully conducted AP elections on 11th April 2019. For Both Lok sabha and assembly.many citizen have been used their voting right on that day.
  • the election commision of india have schedule to Count the votes on 23rd May.

 

AP Election Exit polls Conduted By Many Organisations Given Below:

  • Many organisations have been conducted surveys from many people regarding election result 2019.Which party will win.
  • Many exit polls surveys have differnt kind of results.exit polls surveys are for refrence purpose only to know people which party have high chance to win.

 

 

 

When does counting end?

  • It depends. For some assembly elections, the counting has gone on till late in the night; but it typically ends by evening, while the provisional results are, by and large, known by the afternoon.
  • This time, however, results might be delayed by around five hours, according to the EC. This is due to an increase in the number of VVPAT verification to five random EVMs.
  • In April, the Supreme Court had ordered the EC to increase VVPAT slips from one EVM per Assembly constituency to five.

 

How do they count the postal ballots?

  • The postal ballot (PB) process is reserved for service officers, their spouses, those on polling duty, electors subject to preventive detention etc.
  • The postal ballots are counted only at the Returning Officer's table. The voters are provided with Cover A, which contains the ballot paper. The voters are also provided with Cover B, containing Form 13A.
  • On the counting day, Cover B is opened and attestation in Form 13 A is checked. If it has been properly attested and the number of PB written in 13 A, matches with the number written on Cover A, only then is Cover A opened and ballots counted.
  • It normally takes about half an hour for the PBs to be counted, after which counting for the EVMs can be started.

 

Check AP Election Counting Live Updates From Below:

 

  • Below We will provide live updates on Ap election of Lok sabha and Assembly Couinting after counting have been started.so,stay tuned to our website to recieve updates on Ap election Counting updates 2019
  • AP election counting will be started by 08:00A.M on 23rd May,2019.

 

 

No Of Assembly Seats Of A.P:175 Seats
No Of Lok Sabha Seats Of A.P:25 Seats

 

 

 

 

AP Election 2019 :Finally YSR Congress Party Have Been Won With High Majority In Election Counting. YS.Jagan Mohan Reddy Will Be The C.M. Of Andhra Pradesh.According TO Information YS Jagan Mohan Reddy Will Take Oath As Cheif Minister Of Andhra Pradesh On May 30th,2019 @Vijayawada

 

AP Election 2019 Results Check Below:

 

  YSRCP TDP JSP
Assembly(175) 151 Seats 23 Seats 01 Seat
Lok Sabha(25) 22 Seats 3 Seats No Seats

  

 

Below Results are presently leading parties according to counting

l

 

 

 

 

AP Lok Sabha Results 2019:

 

NAME     2019     2014
Araku     YSRCP     YSRCP
Srikakulam     TDP     TDP
Vizianagaram     YSRCP     TDP
Visakhapatnam     YSRCP YSRCP
Anakapalle     YSRCP YSRCP
Kakinada     YSRCP     TDP
Amalapuram     YSRCP     TDP
Rajahmundry     YSRCP     TDP
Narsapuram     YSRCP YSRCP
Elluru     YSRCP     TDP
Machilipatnam     YSRCP YSRCP
Vijayawada     TDP TDP
Guntur     TDP     TDP
Narasaraopet     YSRCP YSRCP
Bapatla     YSRCP     TDP
Ongole     YSRCP     YSRCP
Nandyal     YSRCP     YSRCP
Kurnool     YSRCP     YSRCP
Anantapur     YSRCP YSRCP
Hindupur     YSRCP     TDP
Kadapa     YSRCP     YSRCP
Nellore     YSRCP     YSRCP
Tirupati     YSRCP     YSRCP
Rajampet     YSRCP     YSRCP
Chittoor     YSRCP     TDP

 

 

 

Party Wise Candiadates Participate For Assembly Election-2019:

 

Srikakulam District:

S.No     District     Constituency     TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
1    Srikakulam    Ichchapuram     Ashok Bendalam    Piriya Sairaj     Dasari Raju      
2     Srikakulam     Palasa    Gouthu Sireesha    Seediri Appala Raju    Kotha Purnachandra Rao      
3    Srikakulam     Tekkali     Kinjarapu Atchannaidu     Perada Tilak     Kanithi Kiran Kumar        
4 Srikakulam Pathapatnam Kalamata Venkataramana  Reddy Shanti Gedela Chaitanya    
5 Srikakulam  Srikakulam  Gunda lakshmi Devi  Dharmana Prasada Rao  Korada Sarveswara Rao    
6     Srikakulam    Amadalavalasa Kuna Ravi Kumar     Thammineni Seetharam     Rammohan            
7     Srikakulam    Etcherla  Kimidi Kala Venkata Rao Gorle Kiran Kumar  Badana Venkata Janardhan (Jana)    
8     Srikakulam    Narasannapeta Baggu Ramanamurthy Dharmana Krishna Dasu Metta Vaikunta Rao            
9     Srikakulam    Rajam (SC) Kondru Murali Mohan     Kambala Jogulu Dr. Mucha Srinivasa Rao        
10     Srikakulam    Palakonda (ST) Nimmaka Jayakrishna     Viswasarayi Kalavathi Dr DVG Sankar Rao (CPI)        

                   

 

 

Vizianagaram district:

 

S.No     District     Constituency     TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
11. Vizianagaram          Kurupam (ST) Narasimha Priya Datraj    Pamula Pushpa Sreevani   

K Avinash (CPM) 

   
12    Vizianagaram    Parvathipuram (SC)     Bobbili Chiranjeevulu    Alajangi Jogarao Gongada Gowri Shankar Rao    
13     Vizianagaram    Salur (ST) R.P Banjdev Rajanna Dora Peedika Bonela Govindamma    
14     Vizianagaram    Bobbili Sujayakrishna Rangarao Sambangi Venkata Chinna Appala Naidu   Girada Appalaswami    
15    Vizianagaram     Cheepurupalli Kimidi Nagarjuna Botsa Satyanarayana Mailapalli Srinivasarao    
16    Vizianagaram    Gajapathinagaram K.A Naidu Botcha Appala Narasayya Talachutla Rajiv Kumar    
17     Vizianagaram    Nellimarla Patiwada Narayanaswami Naidu Badukonda Appala Naidu Lokam Naga Madhavi    
18     Vizianagaram    Vizianagaram Aditi Gajapathiraju Kolagatla Veerbhadra Swamy Palavalasa Yeshasvi    
19     Vizianagaram    Srungavarapukota Kolla Lalitha Kumari Kudabanda Sreenivas P Kameswar Rao (CPI)    

                         

 

                                     

Visakhapatnam district:

S.No     District     Constituent TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
20     Visakhapatnam    Bhimili Sabbam Hari Muthamsetti Srinivasa Rao (Avanti Srinivas) Panchakarla Sandeep    
21     Visakhapatnam     Visakhapatnam East Velagapudi Ramakrishna Akaramani Vijaya Nirmala  Kona Tatarao    
22    Visakhapatnam  Visakhapatnam South Vasupalli Ganesh Kumar Dronamraju Srinivas Gampala Giridhar    
23     Visakhapatnam   Visakhapatnam North Ganta Srinivasa Rao K.K Raju Pasupuleti Usha Kiran    
24     Visakhapatnam   Visakhapatnam West P.G.V.R.Naidu Vijay Prasad Malla JV Satyanarayana Murthy (CPI)     
25     Visakhapatnam   Gajuwaka     Palla Srinivasarao  Tippala Nagi Reddy  Pawan Kalyan    
26     Visakhapatnam   Chodavaram Kalidindi S N S Raju Dharmasri Karanam P. V. S. N. Raju    
27     Visakhapatnam   Madugula Gavireddy Ramanaidu Budi Mutyala Naidu G. Sanyasi Naidu    
28     Visakhapatnam   Araku Valley (ST) Kidari Sravan Kumar Chetti Palguna K Surendra (CPM)    
29     Visakhapatnam   Paderu (ST) Gaddi Eshwari Baghyalakshmi Pasupuleti Balaraju    
30    Visakhapatnam  Anakapalle Peela Govinda Satyanarayana Avss Amarnath Gudivada Paruchuri Bhaskar Rao    
31     Visakhapatnam   Pendurthi  Bandaru Satyanaranayana Murthy Adeep Raj  Chintalapudi Venkataramaiah     
32    Visakhapatnam     Yelamanchili Panchakarla Ramesh  Uppalapati Venkata Ramana Murthy Raju (Kanna Babu Raju)  Sundarapu Vijaya Kumar    
33     Visakhapatnam     Payakaraopet (SC) Dr. B. Bangarayya Golla Babu Rao Nakka Raja Babu    
34     Visakhapatnam     Narsipatnam Aiyyannapatrudu Petla Uma Sankar Ganesh Vegi Diwakar (Nomination Rejected)    

                        

 

                      
                                                          

East Godavari district:


                    
 

S.No     District     Constituent TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
 35    East Godavari     Tuni Yanamala Krishnudu Ramalingeswara Rao Dadisetti

 

Raja Ashok Babu

   
36     East Godavari     Prathipadu Varupula Raja  Sri Purna Chandra Prasadu Parvata Varupula Thammaiah Babu    
37     East Godavari     Pithapuram S.V.S.N Varma  Dorababu Pendem Makineedi Seshu Kumari        
38     East Godavari  Kakinada Rural Pilli Anantalakshmi Kurasala Kanna Babu Pantam Nanaji    
39    East Godavari     Peddapuram    Chinna Rajappa Thota Vani  Tummala Ramaswamy (Babu)     
40     East Godavari     Anaparthy Ramakrishna Reddy Dr Sathi Suryanarayana Reddy Relangi Nageswara Rao    
41    East Godavari     Kakinada City  Vanamadi Kondababu  Dwarampudi Chandra Sekhara Reddy Mutha Sasidhar    
42     East Godavari    Ramachandrapuram  Thota Trimurthulu   Srinivasa Venu Gopala Krishna Chelluboyina Chandrasekhar Polisetty    
43    East Godavari    Mummidivaram Daatla Subbaraju Ponnada Venkata Satish Kumar Pithani Balakrishna    
44    East Godavari     Amalapuram (SC) Aithabathula Anandarao Viswarupu Pinipe  Shetty Battula Rajababu    
45    East Godavari     Razole (SC) Gollapalli Surya Rao Bonthu Rajeswara Rao  Rapaka Vara Prasad     
46    East Godavari     Gannavaram (SC) Nelapudi Stalin Babu   Chittibabu Kondeti Pamula Rajeswari    
47     East Godavari    Kothapeta   Bandaru Satyananda Rao  Chirla Jaggi Reddy Srinivasa Rao Bandaru    
48     East Godavari    Mandapeta  V. Jogeswara Rao Subash Chandrabose Pilli  Vegulla Leela Krishna    
49     East Godavari    Rajanagaram  Pendurthi Venkatesh  Jakkampudi Raja Rayapu Reddy Prasad        
50    East Godavari     Rajahmundry City  Adireddy Bhavani Suryaprakash Rao Routhu Atthi Satyanarayana    
51     East Godavari     Rajahmundry Rural Gorantla Buchaiah Chowdary Akula Veerraju  Kandula Durgesh    
52     East Godavari    Jaggampeta   Jyothula Nehru Jyothula Chantibabu Patamsetti Suryachandra    
53     East Godavari     Rampachodavaram (ST)  Vanthala Rajeswari Nagulapalli Dhanalakshmi  S Rajaiah(CPM)    

                      
                                        
         

 

West Godavari district:

S.No     District     Constituent TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
 54     West Godavari     Kovvur(SC) Vangalapudi Anitha   Vanitha Taneti  Ravi Kumar Murthy Tamballapalli (BSP)    
 55     West Godavari     Nidadavole Burugupalli Sesha Rao  GS Naidu Atikela Ramyasri    
56     West Godavari     Achanta pithani satyanarayana Cherukuwada Sri Ranganatha Raju  Javvadhi Venkata Vijayaram    
57     West Godavari     Palakollu  Nimmala Rama Naidu  Chavataplli Satyanarayana Murthy (Dr Babji) Gunnam Nagababu    
 58     West Godavari    Narasapuram Bhandaru Madhava Naidu  Mudumuri Prasad Raju Bommidi Nayakar    
59     West Godavari    Bhimavaram  Pulaparthi Ramanjaneyulu  Srinivas Grandhi Pawan Kalyan    
60    West Godavari    Undi  Mantena Rama Raju  PVL Narasimha Raju B Balaram (CPM)    
61     West Godavari     Tanuku   Arimilli Radhakrishna Karumuri Venkata Nageswara Rao  Pasupuleti Rama Rao    
 62     West Godavari    Tadepalligudem   Eli Venkata Madhusudhana rao (Nani)  Kottu Satyanarayana  Bolisetti Srinivas     
63    West Godavari    Unguturu    Ganni Veeranjaneyulu  Puppala Srinivasa Rao Navudu Venkata Ramana     
64     West Godavari    Denduluru  Chintamaneni Prabhakar Kotaru Abbayya Chowdary  Gantasala Venkatalakshmi     
65     West Godavari     Eluru Badeti Bujji Alla Kali Krishna Srinivas (Nani) Reddy Appala Naidu    
66     West Godavari     Gopalapuram (SC)  Muppidi Venkateswara Rao  Talari Venkat Rao  Sirra Bharatha Rao (BSP)     
67    West Godavari     Polavaram (ST)    Boragam Srinivasarao Tellam Balaraju Chirri Bala Raju    
68     West Godavari     Chintalapudi (SC)  Karra Rajarao  Vr Elizah Mekala Eswarayya    

                                                            
                                                           
                                         
                              
          
                 
Krishna district:      
                                  
                                                
                   
       

S.No     District     Constituent TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
69     Krishna     Tiruvuru (SC) Jawahar Kokkiligadda Rakshana Nidhi Namburi Srinivas(BSP)    
70     Krishna     Nuzvid Muddaraboyina Venkateswara Rao Meka Pratap Apparao Basava Vykunta Venkata Bhaskar rao     
 71     Krishna     Gannavaram  Vallabhaneni Vamsi Krishna Yarlagadda Venkatrao Syed Afsar (CPI)    
72     Krishna     Gudivada  Devineni Avinash Kodali Venkateswara Rao (Nani) V.N.V. Raghunandana Rao(Nomination Rejected)    
73     Krishna     Kaikalur Jayamangala Venkata Ramana Dulam Nageswara Rao B. V. Rao    
74     Krishna     Pedana Kagita Venkata Krishna Prasad Jogi Ramesh Ankem Lakshmi Srinivas    
75    Krishna     Machilipatnam Kollu Ravindra Perni Nani Bandi Ramakrishna    
76     Krishna     Avanigadda Mandali Buddaprasad Simhadri Ramesh Babu  Muttamshetty Krishna Rao    
77     Krishna     Pamarru (SC) Uppuleti kalpana Kailey Anil Kumar Medepalli Jhansi Rani (BSP)     
78     Krishna     Penamaluru Bode Prasad Kolusu Parthasarathy Lanka Karunakar Das (BSP)    
79     Krishna     Vijayawada West Shabana Khathun  Velampalli Srinivas Pothina Venkata Mahesh    
80     Krishna   Vijayawada Central  Bonda Uma Malladi Vishnu Ch. Baburao(CPM)    
81     Krishna    Vijayawada East   Gadde Rammohan Rao Boppana Bhav Kumar  Batthina Ramu    
82     Krishna     Mylavaram Devineni Umamaheswararao Vasantha Krishna Prasad Akkala Rammohan Rao    
83     Krishna     Nandigama (SC)  Tangirala Sowmya  Monditoka Jagan Mohan Rao Batchalakura Pushpa Raju (BSP)    
84     Krishna    Jaggayyapeta   Sriram Tatayya Samineni Udayabhanu Dharanikota Venkataramana    

          
                  
            

 

Guntur district:                  
 

                     
                
  

S.No     District     Constituent TDP     YSR CP     JSP+   Winner    Majority
85     Guntur    Pedakurapadu Kommalapati Sridhar Namburu Sankararao Putty Samrajyam    
86     Guntur    Tadikonda (SC) Tenali Sravan Kumar Sridevi   Neelam Ravi Kiran (BSP)    
87     Guntur    Mangalagiri Nara Lokesh Alla Ramakrishna Reddy Muppalla Nageswar Rao (CPI)    
88     Guntur    Ponnuru Dhulipalla Narendra  Kilari Rosaiah  Boni Pravathi Naidu    
89     Guntur    Vemuru (SC) Nakka Anandbabu M Nagarjuna  Dr. A. Bharat Bhushan    
90     Guntur    Repalle  Anagani Satya Prasad Mopidevi Venkata Ramana Kamatham Sambasiva Rao    
91     Guntur    Tenali   Alapati Rajendra prasad Annabathuni Siva Kumar Nadendla Manohar    
92    Guntur    Bapatla Annam Satish Prabhakar  Kona Raghupati  Ikkurthi Lakshmi Narasimha     
93     Guntur     Prathipadu (SC)  Dokka Manikya Vara Prasad  Mekathoti Sucharitha  Ravela Kishore Babu    
94     Guntur     Guntur West    Maddala Giri Chandragiri Yesuratnam Thota Chandrasekhar    
95     Guntur     Guntur East Mohammad Nasir Mustafa Shaik Shaik Jia Ur Rehman    
96     Guntur    Chilakaluripet  Prathipati Pullarao Vididela Rajani  Gade Nageswara Rao    
97     Guntur    Narasaraopet   Dr. Aravinda Babu  Dr. Gopireddy Srinivasa Reddy  Syed Jilani    
98     Guntur    Sattenapalle  Dr. Kodela Siva Prasad Ambati Rambabu Y Venkateswara Reddy    
99     Guntur    Vinukonda G.V.S Anjaneyulu  Bolla Bramma Naidu  Chenna Srinivas Rao    
100    Guntur    Gurajala Yarapathineni Srinivasarao KASU MAHESH REDDY  Chintalapudi Srinivas    
 101     Guntur    Macherla   AnnapaReddy Anji Reddy  Pinnelli Ramakrishna Reddy  M.Srinivas Yadav    

                                

                
                        
                       

 


 

 

So, Above we have Tried to Provide Basic Information About AP Election Counting and live updates about counting, So Don't Miss To Book Mark Our INJNTU.COM Page & Install Our Android App To Get All Notifications About AP election counting updates,Jntuk, JntuH Updates & Rc / Rv Results Directly On Your Mobile Phone.

 

Don’t Forget To Share This Basic Information About AP Election Counting and live updates about counting, Among All Your Friends & Colleagues. Make Them to Check This Basic Information About AP Election Counting and live updates about counting. Also Share This Info On Your Social Media Pages.

 

 

 

For More Quick Updates Join Our New Telegram Groups:               

Join Our Official  JNTU FAST UPDATES  Telegram Broadcast

Join Our Official  JNTUK  Telegram Broadcast

Join Our Official  JNTUH  Telegram Broadcast

Join Our Official  JNTUA  Telegram Broadcast

Join Our Official  JOB UPDATES  Telegram Broadcast

 

For More Details, Visit 

Offical Website :: Election Commission of India

 

Websites :  In JNTU

Android APP : InJntu

Install Our Android App To Get All JNTU Notifications About Updates & Results Directly On Your Mobile Phone